top of page

7 powodów, dlaczego warto mieć piec chlebowy w ogrodzie

Zaktualizowano: 4 mar

W ogrodach na całym świecie coraz częściej można spotkać piece chlebowe, które są nie tylko doskonałym narzędziem do przygotowania pysznego chleba, pizzy, mięsa, ryb i wielu innych potraw, ale także stanowią wspaniałą atrakcję podczas imprez i spotkań na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy siedem powodów, dla których warto mieć taki piec w swoim ogrodzie.


Ogrodowy Piec Chlebowy
Ogrodowy Piec Chlebowy z cegły szamotowej

Czym jest Piec Chlebowy?


Piec chlebowy to tradycyjne urządzenie do pieczenia chleba oraz innych wypieków, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje unikalne cechy i właściwości. Ten rodzaj pieca charakteryzuje się doskonałą zdolnością do akumulacji ciepła, co sprawia, że jest idealnym narzędziem do pieczenia chleba oraz innych wypieków. Dzięki swojej budowie utrzymuje stabilną temperaturę, co ma kluczowe znaczenie przy wypieku chleba i pizzy, gdzie równomierne rozprowadzenie ciepła jest niezbędne. Dzięki swoim zaletom, piec chlebowy jest popularnym wyborem zarówno wśród amatorów wypieków domowych, jak i profesjonalnych piekarzy, którzy cenią tradycyjny sposób pieczenia i wysoką jakość wypieków.


Zalety pieca chlebowego:


  • Akumulacja i utrzymanie ciepła: Wnętrze pieca chlebowego jest całkowicie wykonane z szamotu, co zapewnia zdolność akumulacji ciepła podczas rozpalania (np. ok. 400°C w przypadku wypieku pizzy) oraz utrzymywania stabilnej temperatury przez długi czas (spadek temperatury to tylko ok 40°C na godzinę), co pozwala na przygotowanie kilku potraw po jednorazowym rozgrzaniu, np. pizzy, chleba oraz mięsa. Popularnym pomysłem na wykorzystanie temperatury pieca chlebowego jest rozpoczęcie pieczenia od pizzy, która wymaga wysokiej temperatury, następnie wypiek chleba, lub mięsa. W porównaniu z piecami z blachy nierdzewnej, gdzie tylko dolna część jest zbudowana z szamotu, choć nagrzewają się one szybciej, równie szybko się również chłodzą, co wymaga stałego palenia podczas pieczenia.

Palenisko pieca
Szamotowe palenisko pieca do pizzy

  • Możliwość pieczenia wielu, różnych potraw: Piec Chlebowy z Szamotu nie tylko doskonale nadaje się do wypieku chleba, ale również innych potraw, takich jak pizza, warzywa, pieczywo na zakwasie czy nawet mięsa. Jego wszechstronność sprawia, że jest to nieocenione narzędzie do gotowania na ogniu w każdej ogrodowej kuchni.

Pieczenie mięsa w piecu chlebowym
Pieczona wieprzowina z ogrodowego pieca chlebowego

  • Trwałość i Wytrzymałość: Materiały ogniotrwałe, z których jest wykonany, są znane z ich wytrzymałości i odporności na działanie wysokich temperatur, co sprawia, że gdy odpowiednio pielęgnowany, może służyć przez wiele lat.

  • Regulacja Temperatury: W przypadku ręcznie robionych pieców chlebowych istnieje możliwość regulacji temperatury za pomocą dostępnych wentylacji lub innych mechanizmów. Dzięki temu daje większą kontrolę nad procesem pieczenia, co może być istotne przy różnorodnych przepisach i rodzajach chleba.

  • Walory Smakowe: Dzięki zdolności do przechowywania ciepła i równomiernego rozprowadzania go, piec chlebowy opalany drewnem pomaga w uzyskaniu doskonałego smaku i konsystencji wypieku. Chleb pieczony w takim piecu ma charakterystyczny, pełen smaku aromat.

  • Niski koszt eksploatacji: Uzyskanie odpowiedniej temperatury do pieczenia w piecu chlebowym nie wymaga dużej ilości drewna. W połączeniu z właściwościami akumulacji i utrzymania temperatury sprawia to, że eksploatacja pieca nie wymaga wysokich nakładów finansowych.

  • Unikalne doświadczenie w rodzinnym gronie: Pieczenie w ogrodowym piecu chlebowym to niezwykłe przeżycie, które dostarcza satysfakcji i radości z własnoręcznej pracy. Posiadanie pieca w ogrodzie umożliwia zróżnicowanie rodzinnych spotkań poprzez wspólne pieczenie pizzy oraz innych smakołyków na świeżym powietrzu w tradycyjny i zdrowy sposób. Wspólne wyrabianie ciasta, wybór składników i przygotowywanie pizzy stanowi wspaniałą atrakcję podczas imprez i spotkań na świeżym powietrzu z najbliższymi.
W związku z wymienionymi zaletami, piec chlebowy z szamotu staje się doskonałą inwestycją dla miłośników wypieków domowych. Jego zdolność do utrzymywania stabilnej temperatury i wszechstronność w pieczeniu różnych potraw sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie w ogrodzie, które urozmaici spotkania na świeżym powietrzu w gronie najbliższych.
36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Коментарі


bottom of page